Jeśli często towarzyszy Ci napięcie, wyczerpanie, niepokój lub przygnębienie, prawdopodobnie Twój mózg pracuje w „trybie czerwonym”. To taki tryb, w którym jesteś gotowy do walki lub ucieczki, a w stanie najwyższego zagrożenia – do zastygania w bezruchu.

 

Jest to też informacja o tym, że któraś z 3 Twoich potrzeb:

1.bezpieczeństwa

2.więzi

3.satysfakcji

nie jest w tym momencie zaspokojona.

 

Czy wiesz, że w toku ewolucji mózg osiągnął mistrzostwo świata w wyciąganiu wniosków z doświadczeń? Chodzi zwłaszcza o nastawienie na wychwytywanie zagrożeń, które pomagało naszym przodkom przetrwać. Dzisiaj nie musimy już każdego dnia walczyć o życie, a nasz mózg nadal działa tak samo. Każda sytuacja, którą mózg uznaje za zagrożenie, uruchamia stary schemat: walcz, uciekaj albo zastygaj! Co ważne, te sytuacje „pamięta” o wiele dłużej niż inne doświadczenia. Jeśli nieustannie skupiasz się na zmartwieniach, zagrożeniach czy urazach, to stajesz się bardziej podatna/podatny na lęk, przygnębienie, smutek czy poczucie winy.

 

Chcesz zmienić swój nawyk?

 

Mózg na szczęście jest plastyczny i doświadczenia mogą go kształtować. Zmienia się w zależności od tego, na czym się koncentrujemy. Emocje są dla mózgu tym, czym ciepło dla plasteliny. Jeżeli skoncentrujesz się na przyjemnych uczuciach, które powstają, gdy Twoje potrzeby są zaspokojone, to mózg „przybierze inny kształt”. Będzie „zaprogramowany” na siłę i odporność, optymistyczne nastawienie oraz poczucie własnej wartości. Włączysz w swoim mózgu „tryb „zielony”Poczujesz się wtedy człowiekiem bezpiecznym, spełnionym, szanowanym i lubianym. Będzie to miało bezpośredni wpływ na Twoje otoczenie i relacje z innymi. Pisze o tym Rick Hanson w książce „Szczęśliwy mózg”:

Jesteś w stanie być bardziej bezstronny, współczujący i hojny wobec innych. Twoja naturalna czułość nie jest już niczym przesłonięta i może swobodnie rozkwitać. (…) gdy czujesz wewnętrzny spokój, innym ludziom jest trudniej sprowokować ciebie.

Warto wiedzieć, że „w trybie zielonym”, czyli wtedy, kiedy jesteś w stanie odprężenia, organizm pobudza naturalne siły samoleczenia. Masz pełen dostęp do swoich zasobów, jesteś kreatywna/kreatywny, a Twoje poczucie szczęścia jest wysokie.

Czy wiesz, że cokolwiek robisz, zawsze zaspokajasz jakieś potrzeby? Dzięki skupieniu uwagi na tym, co wnosisz w życie swoje i innych, możesz małymi, 4 krokami włączać „tryb zielony”Uczysz się zauważać te zachowania, dzięki którym dbasz o swoje potrzeby. Jeśli zidentyfikujesz je, nazwiesz i pobędziesz ze swoimi przyjemnymi uczuciami, zwiększasz poczucie szczęścia!

Najbliższe spotkanie warsztatowe o tym, jak czerpać z praktyki wdzięczności i włączać tryb zielony”, znajdziesz w zakładce Wydarzenia”.

 

Iza Nowaczyk – coach ICC, mediatorka, trenerka