Szakal i żyrafa mają związek z dr Marshallem Rosenbergiem, który uznał, że język, a tak naprawdę sposób myślenia oraz nawykowy styl komunikowania się decydują, czy w konkretnych przypadkach odpowiadamy z empatią i szczerością, czy z werbalną przemocą. Marshall wybrał 2 symbole zwierząt do zobrazowania swojej idei: żyrafę i szakala.

Dlaczego żyrafa?

Żyrafa dzięki swojej długiej szyi, widzi i obserwuje świat z dystansem. Jest też ssakiem, który w stosunku do swojej masy ciała, ma największe serce.

Żyrafa to symbol „języka serca”, świata uczuć i uniwersalnych ludzkich potrzeb. To przede wszystkim postawa wynikająca z wartości i kluczowych przekonań, w której chcesz naprawdę usłyszeć drugiego człowieka, w tym siebie!

Żyrafa jest szczera i wyraża się wprost o tym, co się w niej dzieje, bez obwiniania innych o swój stan emocjonalny. Artykułując prośby do siebie lub do innych ludzi, dba jednocześnie aby potrzeby wszystkich zainteresowanych zostały usłyszane i jeśli to możliwe uwzględnione.

O co chodzi z szakalem ?

Szakal używa perspektywy „TY”. To styl komunikowania się, w którym usłyszysz o oczekiwaniach względem siebie i względem innych. Dowiesz się, co z Tobą jest nie tak! Styl “szakali” zdiagnozuje Twoje problemy udzielając mnóstwa dobrych rad. “Szakal” jest po prostu expertem od Twojego życia! On wie, co musisz, powinnaś i powinieneś, co należy zrobić w każdej sytuacji!

Styl szakala nastawiony jest na racje. Posługuje się m.in. językiem interpretacji, ocen i osądów. Wyraża oczekiwania, żąda i grozi. Szakal zawstydza, ocenia i porównuje. Na ile ten styl brzmi dla Ciebie znajomo?

Marshall Rosenberg mawiał, że szakal jest „zranioną żyrafą”, która w strachu i bólu nie potrafi na ten moment porozumiewać się inaczej.

Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie każdy z nas używa stylu szakala i stylu żyrafy. To dzięki szakalowi możemy m.in. mieć większy dostęp do potrzeb! Wziąć za nie odpowiedzialność i znajdować użyteczne sposoby zadbania o siebie i innych ludzi.

Jeśli chcesz rozpocząć lub pogłębić swoją podróż z szakalem i żyrafą, zajrzyj do zakładki “oferta”

Iza Nowaczyk – coach ICC, mediatorka, trenerka