Grupy wsparcia
Grupy empatii
Wyobraź sobie sytuację, kiedy opowiadasz drugiemu człowiekowi o czymś, co Cię denerwuje, irytuje, porusza albo zaprząta Twoją uwagę. Nikt tego nie ocenia, nie interpretuje… Nikt Ci nie przerywa, nikt nie opowiada swojej historii, nie udziela rad, nie wspomina o kimś, kogo zna, kto miał tak samo jak Ty… Po prostu mówisz to, co leży Ci na sercu, a osoba która jest obok Ciebie ….po prostu jest. Słucha i jest obecna. Możesz poprosić o wysłuchanie tego, co masz do powiedzenia w ciszy, albo o pomoc w odgadnięciu Twoich uczuć i potrzeb.
Na początku taki empatyczny kontakt może wydawać się niezwyczajny. Ktoś Cię słucha albo pomaga odkryć Twoje uczucia i potrzeby. Ty kontaktujesz się z tym, co czujesz i czego potrzebujesz. Dzięki temu
Wierzymy, że doświadczysz uwalniającej mocy EMPATII i jednocześnie jasności, jakie działania możesz podjąć, aby zadbać o swoje potrzeby.
Grupa empatii – dlaczego warto?
- Aby poczuć się usłyszanym, zrozumianym i akceptowanym.
- Aby uczyć się rozpoznawać i nazywać uczucia przyjemne, nieprzyjemne oraz identyfikować potrzeby.
- Aby wyrażać swoje uczucia w sposób, który nie rani siebie oraz innych.
- Aby szukać satysfakcjonujących strategii na zadbanie o potrzeby.
- Aby wspierać siebie i innych ludzi w sposób, który nie powoduje stanu bezradności.
Grupa empatii ma charakter otwarty i jest przeznaczona dla osób chcą ofiarować swoją uważność, wysłuchać drugiego człowieka bez dawania rad, pocieszania czy „pomagactwa”.
Grupy ćwiczące kręgi naprawcze
Zapraszamy na spotkania, podczas których będziemy ćwiczyć Kręgi Naprawcze – metodę rozwiązywania konfliktów stworzoną przez Dominika Bartera. Poczytaj o niej tutaj: http://kreginaprawcze.pl
- Spotkania dedykowane są przede wszystkim dla osób, które poznały Kręgi Naprawcze.
- Jeśli nie uczestniczyłaś lub nie uczestniczyłeś jeszcze w warsztacie wprowadzającym do tej metody, to możesz przyjść i przyjrzeć się, jak przebiega proces.
Grupy ćwiczące empatyczne porozumiewanie się
Dla wszystkich, którzy chcą wprowadzać idee Marshalla Rosenberga w życiu codziennym, bo czują się zainspirowani i gotowi na zmianę, którą zaczynają od siebie!
Jeśli chcesz:
- Przestać być miłym i grzecznym a zacząć być „prawdziwym człowiekiem”.
- Szczerze i odważnie wyrażać siebie.
- Obserwować świat z uważnością, kontaktować się z tym, co czujesz i czego potrzebujesz.
- Odróżniać uczucia od uczuć rzekomych, zwanych też pseudouczuciami.
- Empatycznie odbierać innych.
- Nauczyć się formułować prośby za pomocą języka działań pozytywnych.
- Mówić w języku potocznym.