Matki Założycielki Fundacji

i Zespół

MATKI ZAŁÓŻYCIELKI FUNDACJI 4 KROKI

Fundacja 4 KROKI Porozumienie bez Przemocy NVC Łódź Ludzie Fundacji Iza Nowaczyk

Iza Nowaczyk

Matka założycielka i Prezeska Fundacji 4 KROKI. Coach ICC, trenerka oraz facylitatorka. 
Praktyk IFS, Mediatorka w idei porozumieniowej  dr. Marshalla B. Rosenberga, wpisana na listę Ośrodka Mediacyjnego Fundacji 4 KROKI oraz listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Łodzi. 

Zainspirowałam się ideą Marshalla B. Rosenberga, którą rozumiem jako świadomy wybór życia 
z wykluczeniem wszelkiej przemocy, w 2008 roku.  Przekonałam się, że transformując swoje przekonania, zmieniam nie tylko „mój mały świat”. Wtedy naprawdę jest możliwe, porozumiewanie się  językiem serca. Dziś, w moim życiu jest zdecydowanie więcej harmonii, pomiędzy troską o siebie a troską o innych.

Wierzę, że najważniejsza relacja, to relacja którą tworzymy sami ze sobą. To, jak sobie radzimy ze sobą jest według mnie, zależne od umiejętności nawiązania i budowania empatycznego kontaktu z różnymi częściami swojej osobowości. Jeśli potrafimy naprawdę empatycznie usłyszeć te części siebie, mamy wtedy piękną, bliską relację opartą na zaufaniu do “JA”.

W latach 1994–2011, zdobywałam doświadczenie zawodowe, pracując na stanowiskach menedżerskich, w obszarach: sprzedaży i HR, w branżach: handlowej, produkcyjnej  i usługowej. Praca w międzynarodowych firmach, była dla mnie inspiracją dla realizacji nowych projektów.

Jestem szczęśliwą mamą dorosłej Zuzi, która jest moją ukochaną nauczycielką, w byciu lepszą Izą. W wolnym czasie można mnie spotkać na spacerach z kijkami, razem z innymi ludźmi, w otoczeniu przyrody, żyjącą w swoim rytmie.

Od 2011, dzielę się ideą życia z wykluczeniem wszelkiej przemocy,  wspierając ludzi i organizacje w ich wewnętrznej transformacji.

Oferuję dla osób prywatnych, organizacji biznesowych i organizacji pozarządowych:

 1. kursy porozumiewania się ( poczytaj tutaj)
 2. praktyczne kursy mediacji ( poczytaj więcej)
 3. mediacje porozumieniowe ( poczytaj tutaj)
 4. sesje coachingowe oparte o podejście, opisane przez System Wewnętrznej Rodziny ( IFS)
 5. terapię w modelu Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS) 

  Kontakt : izanowaczyk@4kroki.org tel. kom. 691 519 197

Beata Moczkowska

Matka Założycielka i Wiceprezeska Fundacji 4 KROKI, praktyk IFS, facylitatorka. Mediatorka w idei porozumieniowej dr. Marshalla B. Rosenberga. Wpisana na listę Ośrodka Mediacyjnego Fundacji 4 KROKI oraz listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Łodzi

Głęboko wierzę, że jako ludzie mamy naturalną gotowość do wzbogacania życia innych i bycia razem w kontakcie. To okoliczności zewnętrzne oraz nasze różne trudne doświadczenia sprawiają, że u niektórych ta gotowość zostaje „przykryta”. Można to jednak zmienić…

Dzięki Fundacji 4 KROKI realizuję swoje marzenie o budowaniu świata, w którym ludzie potrafią się słyszeć, zrozumieć swoje intencje i znaleźć sposób, jak być ze sobą, zamiast przeciw sobie.

Jestem mediatorką, praktykiem IFS (Internal Family Systems), coachem, pomagam rozwiązywać konflikty dwustronne, grupowe i wewnętrzne. Podstawą mojej pracy jest idea Nonviolent Communication (NVC), nazywana również „językiem serca”, która pomogła mi być bliżej siebie i zacząć widzieć konflikty, jako naturalną część życia.  Ich rozwiązywanie widzę jako szansę na odbudowanie kontaktu i znalezienie rozwiązań zaspokajających potrzeby każdej ze stron.

NVC jest obecne w moim życiu od 2010 roku. Uczestniczyłam w licznych warsztatach (ponad 250 godz.) z trenerami z Polski i zagranicy, ale przede wszystkim krok po kroku zmieniałam swój język komunikacji i obserwowałam, jak pomaga mi to w budowaniu relacji ze sobą, moimi dziećmi, przyjaciółmi i  współpracownikami. Do 2017 przez prawie 20 lat pracowałam w biznesie, uczestnicząc w tworzeniu i rozwijaniu polskiego oddziału firmy produkcyjnej z kapitałem niemieckim. Początkowo jako asystentka dyrektora zakładu, a finalnie jako kierownik działu HR przyczyniłam się do zbudowania zespołu tej firmy, jej wartości i kultury organizacyjnej. Dzięki temu doświadczeniu, wiem jak ważne jest optymalny klimat organizacyjny.

Oferuję dla osób prywatnych, organizacji: biznesowych, społecznych i publicznych:

 1. kursy porozumiewania się ( poczytaj tutaj)
 2. praktyczne kursy mediacji ( poczytaj więcej)
 3. mediacje porozumieniowe ( poczytaj tutaj)
 4. sesje coachingowe oparte o podejście, opisane przez System Wewnętrznej Rodziny ( IFS)
 5. terapię w modelu Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS)

Kontakt : beatamoczkowska@4kroki.org tel. kom. 793 369 303 ; Pracuję w j. polskim i niemieckim.

Aleksandra Szyller

Matka Założycielka i Wiceprezeska Fundacji 4 KROKI. Mediatorka w idei porozumieniowej dr Marshalla B. Rosenberga. Wpisana na listę Ośrodka Mediacyjnego Fundacji 4 KROKI oraz listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Łodzi

Poznanie idei Porozumienia bez Przemocy, a potem włączenie jej w moje życie, było bardzo ważną dla mnie zmianą. Zyskałam spokój i dużo swobody w kontakcie z samą sobą. Odkryłam potrzeby i emocje, których istnienia nie byłam świadoma. Łatwiej mi teraz dogadywać się z innymi ludźmi zarówno z mojego otoczenia prywatnego, jak i zawodowego. Widzę ich poprzez pryzmat potrzeb, a dzięki temu zyskuję zrozumienie co do strategii działania, które wybierają. Lubię i akceptuję przestrzeń dla mojego „szakala”, który nadal odzywa się nawykowo wydając oceny, diagnozy i dając rady.  Nie tępię go, bo wiem, że na swój sposób stara się dbać o mnie 🙂

Fundacja 4 KROKI dała i daje mi możliwość dzielenia się ze światem tym, co dla mnie ważne. Dzięki niej mogę mieć realny wpływ na to, jak ludzie zmieniają swój styl komunikowania się na taki, który służy im samym i otoczeniu. To, że w Fundacji 4 KROKI działamy w takim właśnie składzie, wspierając się i dopełniając, daje mi radość, łatwość i uspokojenie.

Zawodowo pracuję jako główna księgowa w firmie produkcyjnej. I może trochę wbrew stereotypom lubię w mojej pracy przede wszystkim to, że dużo się dzieje, że mam kontakt z ludźmi pracującymi na różnych szczeblach i w różnych obszarach, że widzę firmę jako cały organizm, którego sprawne funkcjonowanie zależy od zgrania i współpracy wszystkich działów. A w tym kluczową rolę odgrywa dobra i efektywna komunikacja.

MEDIATORKI OŚRODKA MEDIACYJNEGO 4 KROKI

Fundacja 4 KROKI Porozumienie bez Przemocy NVC Łódź Ludzie Fundacji Iza Nowaczyk

Justyna Iwanicz

Mediatorka i facylitatorka w idei porozumieniowej dr. Marshalla B. Rosenberga. Wpisana na listę Ośrodka Mediacyjnego Fundacji 4 KROKI oraz listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Łodzi

Moja droga z mediacją rozpoczęła się od przygody na kursie porozumiewania się bez przemocy
z Izą Nowaczyk z Fundacji 4 KROKI. Podczas tej podróży odkryłam ”magię’’ wzajemnego słyszenia. Poczułam na własnej skórze, jak działa zrozumienie tego, co czujemy i czego potrzebujemy. Jaką moc mają aktywne prośby. Doświadczyłam w jaki sposób usłyszenie naszych intencji, wspiera szukanie rozwiązań, które uszczęśliwiają obie strony. Ten sposób porozumiewania, wspiera teraz moje relacje w rodzinie, w pracy czy wśród moich znajomych i przyjaciół. Widząc jak zmienia się moje życie, poczułam ogromną chęć podzielenia się tym ze światem.

Mam gotowość do wspierania ludzi w trudnych, emocjonalnych sytuacjach. Moją rolę w procesie mediacji, facylitacji postrzegam jako wsparcie osób we wzajemnym usłyszeniu swoich intencji. Liczy się dla mnie poczucie bezpieczeństwa i wzajemne zaufanie, dlatego dbam o komfortową przestrzeń dla każdej ze stron. Mam ogromną wiarę i zaufanie, że uważne słuchanie, empatia dla siebie i innych jest trwałym fundamentem relacji.
To wspiera nas w rozwiązywaniu sytuacji, które wydają nam się bardzo trudne. Pokłady empatii, uważności na siebie i drugiego człowieka, optymizmu a przede wszystkim wiary w ludzi są moimi wewnętrznymi zasobami, z których korzysta świat.

Osobom, które będą chciały ze mną współpracować pomogę we wzajemnym usłyszeniu się, tak aby był możliwy dialog.

Wesprę w zobaczeniu perspektywy każdej ze stron i wzajemnym usłyszeniu potrzeb. Wierzę, że to wspomoże znalezienie takich rozwiązań, na które mają gotowość wszystkie strony.

Prywatnie jestem żoną i mamą nastolatka. Mam dużo możliwości wspierania naszej rodziny w odnajdywaniu i uwzględnianiu wzajemnych potrzeb. Jestem miłośniczką podróży, tych małych i tych dużych.
W wolnych chwilach można mnie zobaczyć z przewodnikiem w ręku, badającą kulturę i chłonącą krajobrazy. Z ciekawością obserwuję lokalnych mieszkańców. Jest we mnie naturalna ciekawość każdego, napotkanego na mojej drodze człowieka.

Oferuję :

 • mediacje porozumieniowe ( poczytaj tutaj)
 • sesje coachingowe oparte o podejście, opisane przez System Wewnętrznej Rodziny ( IFS)
 • terapię w modelu Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS)

Zapraszam do współpracy, Justyna Iwanicz

Kontakt : justynaiwanicz@4kroki.org tel. kom. 502 504 884; 

 

 

Fundacja 4 KROKI Porozumienie bez Przemocy NVC Łódź Ludzie Fundacji Iza Nowaczyk

Magdalena Jóźwiak - Derda

Mediatorka i facylitatorka

Droga do mediacji rozpoczęła się w moim życiu w bardzo ważnym, a zarazem trudnym dla mnie momencie. Był to czas, gdy zdecydowałam się zakończyć dotychczasową działalność zawodową, doświadczyłam problemów osobistych i zaczęłam zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę z serca pragnę robić. Wiedziałam, że chciałabym pracować blisko z ludźmi . 
Wówczas pomyślałam, aby zrealizować swoje marzenie o wspieraniu innych w trudnych sytuacjach życiowych. Zawsze pociągała mnie psychologia i prawo, szukałam więc nowych opcji zawodowych, zapisałam się na studia podyplomowe. Gdy kończyłam „Prawo rodzinne z elementami psychologii” czułam, że chciałabym zostać mediatorem. Zapisałam się na kolejne kursy w zakresie mediacji gospodarczych oraz cywilnych.

Zaczęłam się interesować nurtem Porozumiewania Bez Przemocy.
I wówczas spotkałam się z Izą Nowaczyk z Fundacji 4 KROKIi, która podzieliła się wiadomością, że właśnie rozpoczyna się pierwsza edycja Praktycznego Kursu Mediacji w duchu NVC. Tak odkryłam nowy wymiar mediacji. Uświadomiłam sobie, jak bardzo porozumiewanie NVC może wpływać na jakość mediacji i wspierać wszystkich uczestników procesu w rozwiązywaniu konfliktów. Jego siła tkwi w uważności na drugiego człowieka, transformacji wypowiadanych słów na język potrzeb, empatii dla siebie i innych.

 W mediacjach najważniejsze jest dla mnie stworzenie przestrzeni umożliwiającej wzajemne usłyszenie się, zrozumienie motywów działania. Bardzo często mówimy do siebie, opowiadamy o różnych sytuacjach, ale się nie słyszymy. Spotkanie mediacyjne ma ułatwić zrozumienie tego, co kryje się pod słowami. Moją intencją jest towarzyszenie Klientom w poszukiwaniu możliwych rozwiązań poprzez wspieranie ich w identyfikacji własnych potrzeb przy jednoczesnym stworzeniu klimatu do uważności na drugą stronę konfliktu. Wierzę w to, że samo usłyszenie uczuć i wzajemnych intencji daje szansę na porozumienie się. W sytuacjach trudnych emocje nie ułatwiają nam komunikacji. I właśnie tu widzę ważną rolę dla niezależnego mediatora, który zadba o równowagę stron, wzajemny szacunek i zaoferuje uważne i empatyczne wysłuchanie każdego uczestnika mediacji.

Kryzys rozumiem jako impuls do zmiany. Każda zmiana daje nowe możliwości i nową jakość. Może prowadzić do uzdrowienia relacji, bądź porzucenia strategii, które przestały nam służyć i podejmowaniu wyborów zgodnych z aktualnymi pragnieniami.

Szczególnie bliskie są dla mnie mediacje rodzinne, zwłaszcza wspieranie procesu komunikowania się rodziców z dziećmi, konfliktów międzypokoleniowych, a także relacji partnerskich. Przyświeca mi myśl, że rodziny jak z obrazka, są tylko na obrazkach. Ja widzę rodzinę w kryzysie jako szansę na zbudowanie nowych relacji.

Mam również bogate doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji biznesowych, stąd moja gotowość do prowadzenia mediacji o charakterze gospodarczym.

Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki nastolatków. Uwielbiam czytać, zwłaszcza książki o zabarwieniu psychologicznym. Kocham teatr i kontakt z naturą. Lubię podróże, wycieczki górskie i rowerowe. Na co dzień cenię sobie chwile spokoju, zatrzymania, aby usłyszeć swoje myśli i uczucia, być w kontakcie ze sobą. Moim marzeniem jest życie w harmonii.

Zapraszam do współpracy, Magdalena Jóźwiak-Derda, Fundacja 4 KROKI